#ztohosevylizes s Nikčou, majitelkou olomoucké kavárny DVĚ, o budování podniku, který má spojovat lidi napříč komunitami

#ztohosevylizes s Nikčou, majitelkou olomoucké kavárny DVĚ, o budování podniku, který má spojovat lidi napříč komunitami

#ztohosevylizes s Nikčou, majitelkou olomoucké kavárny DVĚ, o budování podniku, který má spojovat lidi napříč komunitami 1980 1272 admin

Nikča si letos v dubnu splnila svůj sen a otevřela si v centru Olomouce kavárnu/bar s názvem DVĚ. Přesto, že je Nikča součástí LGBT+ komunity a její kavárna je určitě LGBT+ více než friendly, věšet duhové vlajky do výlohy rozhodně nehodlá. Nechce totiž dělat žádné rozdíly a jakoukoliv skupinu lidí jakkoliv upřednostňovat nebo znevýhodňovat. Její hlavní cíl – spojovat lidi – se jí za tak krátkou dobu daří plnit více než dobře. Přečtěte si článek o podnikání v gastronomii, #manželstvíprovšechny, ale i o coming outu, který se tak úplně nepovedl podle jejích představ.

Co Tě vedlo k tomu otevřít si kavárnu/bar? Měla jsi už dříve zkušenosti s vedením gastro podniku? A máš nějaký gastro cíl – třeba michelinskou hvězdu? Kde jsi sbírala inspiraci?

Měla jsem na Moravě diskotéku a už od 17 let jsem se věnovala promování akcí. Když jsem šla ve Zlíně, odkud pocházím, na Gastronomickou školu, přála jsem si mít restauraci, bar nebo kavárnu. Michelinskou hvězdu v plánu nemám, v ohledu na gastronomii mi Michelin spíše připomíná někoho hrozně silného, kdo vlastně jen papá, nikoliv že by měl něco k jídlu vymýšlet.

Můžeš našim čtenářům svou kavárnu více přiblížit? Proč by ji měli všichni, kdo mají cestu kolem Olomouce, navštívit? Pověz nám klidně, jestli je na první pohled vidět, že se jedná o friendly podnik? 

Kavárnu by měli lidé navštívit kvůli úžasné obsluze, o kterou se starám já.  Koncept spíše odpovídá kombinaci více sektorů, než na co jsou lidé vlastně zvyklí. Chci zaujmout co největší sortu lidí. Jsme jak LGBT+ friendly podnik, tak rádi přivítáme pejskaře, rodiny s dětmi nebo věkově starší klientelu. Nabízíme lidem 18 koktejlů, které jsou nejen z klasických přísad, ale experimentují i s různými komponenty, alkoholem a dalšími dostupnými věcmi. Jsme vlastně, kavárna/bar. V Olomouci jsem s tímto nápadem byla první a už jsem zaevidovala další – paradoxně dvě místa, která toto spojení začala používat. Což mě vlastně těší a stejně jako McDonald má konkurenty jako je KFC nebo BurgerKing, tak i mojí vizí je přijít na způsob, jak tento koncept franšízovat. 

Na vaši Grand Opening Party jsi pozvala Honzu Bendiga. Jak se Ti podařilo takto velké jméno na hudební i LGBT+ scéně získat? 

Mám kolem sebe úžasné lidi, kamarády, kteří se pohybují na hudební scéně a s koncertem Honzíka mi pomohli, dostali mě k jeho manažerovi a zároveň příteli. Mimochodem úžasný chlap – vše mi zařídil a s Honzíkem přijel.

Zvýšil tento krok povědomí a celkovou návštěvnost podniku? Jací jsou zákazníci podniku?

Zvýšil, určitě ano, Honzíka lidé milují. Ale každý interpret a akce, nám pomůže a rozšíří povědomí o značce, a mě marketing a reklama baví. Zákazníci jsou úžasní, snažím se často děkovat na našem Instagramu, ale pořád mi to přijde tak nějak málo. Zákazníci se často vracejí a troufám si říct, že rádi.

Další vydařenou akcí v řadě byl koncert Emmy SmetanyJordana Haje. Budeš se chtít tímto koncertním směrem ubírat i nadále? 

Emma a Jordan jsou hlavně úžasní lidi a každému doporučuji navštívit jejich koncert, ať už je kdekoliv. Přiznám se, že koncert se neobešel bez komplikací, za což se chci otevřeně omluvit ještě zde. Troufám si říct, že jsme nakonec všechno zvládli a velké díky patří také Emmě a Jordymu za jejich přístup a trpělivost. Moje vize je mít koncert nebo nějakou show jednou za měsíc a půl až dva. Nyní máme v plánu 25.8. 2022 uspořádat SCANDALLADIES – travesti show, na kterou všechny z okolí Olomouce srdečně zvu.

Co je tvá nejvyšší meta, koho by jsi chtěla do svého podniku
z významných osobností přivést? 

Můj největší bůh je Justin Bieber, nemáte na jeho manažera kontakt? Když se přesunu na českou a slovenskou scénu, chtěla bych oslovit Simu nebo Kaliho, ale to je hudba budoucnosti. Uvidíme, jsem žena činu, takže pokud se zítra vzbudím a budu to chtít uspořádat, udělám to.

O tom, že je tvoje kavárna LGBT+ friendly, se snad ani nemusíme bavit. Hodláš se ale nějak více zaměřovat právě na tuto komunitu? A případně jak? 

Přiznám se, že rozhodně nechci na “DVOJKU” věšet duhové vlajky nebo se ubírat tímto směrem a omezovat tím každého zákazníka, který není součástí LGBT+ komunity. Chci a přeji si, aby se konečně vše spojilo a nedělaly se rozdíly, což je mnohdy těžké, ale je to také jeden z mých cílů, který se mi ve “DVOJCE” daří.

Jak velký máš aktuálně tým? A jací jsou jeho členové? Jaký mají vztah k LGBT+ komunitě? 

V kavárně zatím pracuji převážně sama, ale pomalu začínám vytvářet tým lidí. Ten prozatím obsazují slečny, které si pečlivě vybírám. Je pro mě důležité, aby obsluha byla klidná, vypadala reprezentativně pro zákazníka a dalo se s ní pracovat do budoucna. Co si budeme, to srdce, co pro kavárnu mám já, nebude mít každý. 

Kavárny jsou často místem, kde se pořádají různé LGBT+ akce typu speed dating. Lákalo by tě podobnou akci uspořádat? Respektive, chceš aby třeba byla kavárna vnímaná jako randící spot, místo seznámení? Jak bys popsala atmosféru podniku? 

Byla jsem na jedné seznamce v Praze v klubu Phenomen, protože jsem si tento typ seznámení chtěla zkusit. Rozhodně mě překvapilo, jaké slečny jsem poznala. Netroufám si říct, jak by to vnímali ostatní. Rozhodně je to ale akce, kterou bych chtěla uspořádat, protože já třeba poznávám ráda nové lidi, ať jsou jakýkoliv.

#manželstvíprovšechny

Aktuálně máme Pride Month a (nejen) iniciativě Jsme fér se podařilo protlačit projednávání zákona o svazku stejnopohlavních párů do sněmovny. Jak to máš
s manželstvím ty? 

Jsme fér jsou úžasní a sleduji tuto problematiku, já osobně však manželství aktuálně neřeším. Rozhodně bych si jednou chtěla tu pravou vzít, ale ne za těchto podmínek. Jak řekla moje dobrá kamarádka, je to jako registrace auta a má pravdu.

Jaké jsou pro tebe nejdůležitější argumenty pro/proti manželství pro všechny? 

Rozhodně chci mít přístup ke zdravotní dokumentaci drahé polovičky, protože pokud moje partnerka skončí v nemocnici, nemám vlastně žádné právo se cokoliv dozvědět. Dále majetek, když koupím dům, chci aby ho přece zdědila a měla na něj právo ona. A v neposlední řadě samozřejmě děti – toto je hodně ošemetné téma. I já bych je jednou chtěla mít, ale nechci na ně jednoduše být sama.

Coming out

V kolika letech sis uvědomila svoji orientaci? 

Jiné orientace jsem si začala všímat již jako hodně malinká, kdy se mi sice líbili kluci, ale nebylo to úplně ono. Pochopila jsem to až v 6. třídě, kdy se mi hrozně líbila moje paní vychovatelka a vlastně jsem žárlila na moji sestřenku, která jí seděla jeden den na klíně a mě to hrozně naštvalo. 

Prosím, pověz nám víc o tom období, jestli můžeš. V kolika jsi prošla nějakým svým veřejným coming outem? 

Coming out nepřišel z mé iniciativy, bohužel. V 9. třídě jsem měla nejlepší kamarádku Andreu, se kterou jsme si psaly takový zajímavý sešit. Ten byl v podstatě složený z jednotlivých dopisů plných našich zážitků. Jeden z nich byl třeba o líbání a mazlení, kdy jsme ani jedna nevěděla, kam to směřuje. A tento sešit se dostal do rukou spolužáků a tím se můj coming out rozjel po celé škole. Takže moc “hezké”. Každopádně jsme to s Andreou ustály a pak jsme spolu byly zhruba rok a půl jako vážné partnerky. Od té doby jsem měla vztah jen s holkama.

Jak na tu dobu vzpomínáš? 

Mě tato doba nijak nepoznamenala. Jsem asi jedna ze silnějších osobností a na rovinu, neřeším názor druhých a tuto sílu bych tak moc chtěla dát lidem, kteří se bojí. Bojí se přiznat kým jsou kvůli svému okolí. Nejdůležitější je, aby člověk dělal vše proto, aby byl šťastný, i když tím třeba ublíží nebo naštve okolí. Celý život žijeme jen a jen sami se sebou a to ostatní – rodina, přátelé, partnerky, partneři, je bonus a buď nás musí milovat jací jsme, nebo je pusťte pryč, nepatří do vašeho okolí.

Nikola Němcová

Nikču můžeš sledovat na Instagramu:
nikola_nemcovamw

Věk: 31 let
Bydliště: Olomouc
Kariéra: Majitelka kavárna/bar DVĚ
Motto: Co vyzařuješ, to přitahuješ, usměj se a úsměv Ti bude darován, buď naštvaný/á a naštveš celé okolí, budeš-li se trápit, budeš trápit i lidi kolem sebe.