“Pokud nemůžeš být sám sebou, tak je těžké soustředit se na to, co v životě chceš dokázat, protože pořád přemýšlíš o tom, co si o tobě lidi pomyslí.” říká Šárka Pančochová, úspěšná česká snowboardistka

“Pokud nemůžeš být sám sebou, tak je těžké soustředit se na to, co v životě chceš dokázat, protože pořád přemýšlíš o tom, co si o tobě lidi pomyslí.” říká Šárka Pančochová, úspěšná česká snowboardistka

“Pokud nemůžeš být sám sebou, tak je těžké soustředit se na to, co v životě chceš dokázat, protože pořád přemýšlíš o tom, co si o tobě lidi pomyslí.” říká Šárka Pančochová, úspěšná česká snowboardistka 1920 920 admin

Šárka Pančochová je jednou z nejúspěšnějších českých snowboardistek. Za svou kariéru dosáhla mnoha sportovních úspěchů a v roce 2017 získala LGBTQ+ komunita další veřejnou reprezentaci, když Šárka vyšla s barvou ven. Šárka aktuálně žije v Americe se svou manželkou. Po zásnubách se nechala slyšet, že se svatbou počkají, až se narovnají práva v Česku, což jsem s ohledem na možnost bezproblémové svatby v Americe velice oceňovala. Holky se nakonec vzaly. Proč se tak rozhodly? Jak Šárka zrovna žije? Jaké má plány do budoucna? A co bylo pro ní nejtěžší, když si uvědomovala svou orientaci? Čtěte!

Ahoj Šárko! Pověz nám, jak se zrovna máš? Jak žiješ, připravuješ se na zimní hlavní sezónu? Co Tě v následujícím období vlastně čeká?

V tuhle chvíli jsem Americe. Trávím tu hodně času jelikož moje žena bydlí v Portlandu v Oregonu. V blízkosti mám pár dobrých resortů a oceán je taky kousek. Je to vlastně ideální místo. Pořád hodně cestuju, tak se doma moc neohřeju. Sezóna nám pomalu začíná a připravuju se na závody. A jezdím, co to jde. 

V roce 2017 jsi se vyoutovala (a já jsem tiše jásala :)). Bylo to pro Tebe těžké rozhodnutí? Jak dlouho jsi o tom přemýšlela a co bylo nakonec tím impulsem jít s barvou ven i veřejně?

Rozhodovala jsem se celkem dlouho. Ale spousta mých kamarádů už o tom věděla. Tak jsem si řekla, že to pustím ven.

Trochu jsem se bála kvůli sponzorům, jak na to zareagují. Všichni to vzali poměrně v klidu. 

Říkala jsem si, že by to mohlo mít pozitivní dopad na komunitu v Čechách. A ovlivnit běžné lidi správným směrem.

To 100% děláš a za to děkujeme! Nacházíš se ve snowboardovém prostředí, které na mě obecně působí hodně uvolněně a friendly. Je to tak i ve skutečnosti? Setkala jsi se někdy s nějakým problémem vůči své orientaci od někoho z Tvých kolegyň / kolegů?

“Snowboarding je dobrý v tom, že podporuje menšiny a vždycky to bylo jen hlavně o osobnosti člověka a ne o jeho sexuální orientaci nebo barvě pleti.”

Všichni kamarádi už o tom věděli. A zjistila jsem, že čím víc lidí o tom ví, tím jednodušeji se mi o tom mluví.

Napadá mě spoustu věcí, které na Tobě oceňuji já. Pověz mi ale, co máš na sobě ráda Ty? Jaké 3 charakteristiky / vlastnosti na sobě samotné nejvíce oceňuješ?

Jsem vždycky sama sebou. Na nic si nehraju a jsem k lidem upřímná. Mám radost z maličkostí a jsem velmi loajální vůči lidem, kteří se mnou pracují.

A co naopak považuješ za Tvé slabé stránky?

Tím, že jsem hodně cílevědomá, tak jsem hodně sebekritická jak ve snowboardingu, tak v projektech, na kterých pracuji.

A to je někdy stresující. Protože v reálném životě se naše představy nedějí přesně tak, jak jsme si je namysleli. Ale snažím se na tom pracovat. Dělám všechno naplno, ale nechávám přitom věci víc plynout bez očekávání.

O jakých projektech mluvíš? Čemu se kromě snowboardingu ještě věnuješ?

V tuhle chvilku pracuju na video projektu. Budu s kámoškou natáčet 3x video epizody během sezóny. Je to celkem komplexní. Shánění sponzorů, organizace výletů a koordinace s resorty. A taky story line. Hodně mě to baví. Snowboarding byl vždycky dost o natáčení videí a mám za sebou už pár. A za mě je to nejkreativnější cesta ježdění.

Když jsi svou přítelkyni požádala o ruku, měla jsem velkou radost za to, že jsi chtěla se svatbou čekat až do doby, kdy budou sňatky stejnopohlavních párů povoleny i v Česku přesto, že jste se mohly klidně vzít v USA, odkud Tvá přítelkyně pochází. Nakonec jste se ale přeci jen vzaly. Co Tě motivovalo k tomu nevyčkávat na narovnání práv v ČR?

Žena bydlí v Americe. Rozhodly jsme se sňatek uskutečnit z důvodu covidu. V jednu chvíli bylo možné cestovat z Evropy do Ameriky jenom za podmínek, pokud jste byli manželé.

Neviděly jsme se přes tři měsíce. A to je dlouhá doba. Proto jsme se rozhodly vzít. Nechtěly jsme riskovat, že se to bude opakovat.

A pokud by Vám covid takto nezměnil plány, vyčkávaly byste do narovnání práv v ČR?

Covid byl asi jediný důvod, proč jsme do toho šly. Čas nás nějak extra netlačil. Já pořád hodně cestuju a v Americe můžu trávit hodně času díky vízu.

Jak vidíš budoucnost #manželstvíprovšechny v ČR nyní? Myslíš si, že s tématem může zamávat volba nové hlavy státu?

Já doufám, že už to dlouho trvat nebude. Komplikuje to životy spoustu lidem. A myslím si, že Česká republika je tolerantní stát a je připravený to přijmout. Byla by škoda, kdyby to neprošlo.

Jaké plány v rámci vašeho vztahu máte do budoucna? Chcete mít rodinu? Budete žít v cizině?

V tuhle chvíli bydlíme v Americe. Žena má dceru, kterou má ve střídavé péči s bývalým mužem. To diktuje, kde budeme bydlet. Zatím nejsem 100% rozhodnuta, ale asi bychom ještě jednoho prcka chtěly. A možná se v budoucnu odstěhujeme zpět do Evropy.

Na podzim otřásla Českem a Slovenskem zpráva o vraždě z nenávisti dvou mladých queer kluků. Mezi lidmi kolují dva názory, co tento zločin může způsobit: A) rychlejší narovnání práv LGBTQ+ komunity nebo naopak za B) větší projevy nenávisti. Jak jsi celý zločin vnímala Ty a co myslíš, že ve společnosti způsobí (jestli vůbec něco)?

Samozřejmě je to velká tragédie. A myslím si, že se snad stát probere a pomůže menšinám jako jsme my. 

“Všichni máme své problémy, ale za mě je určitě škoda, když musíme řešit věci okolo vztahů a manželství, které jsou pro normální veřejnost samozřejmostí a není v tom žádný problém.”

Co podle Tebe LGBTQ+ komunitě ubližuje nejvíc?

Asi kategorizace na skupiny. Lesby, gayové a normální lidi. Všichni jsme stejní a to už si mohla veřejnost i parlament uvědomit. 

Co bylo nejtěžší v uvědomování si Tvé vlastní orientace?

Za mě bylo určitě nejtěžší to, že si člověk není jistý, jak se k němu bude veřejnost chovat. Všechno je trošičku složitější, a proto si myslím, že se spousta lidí radši rozhodne svoji orientaci nikomu nesdělovat.

“Pokud nemůžeš být sám sebou, tak je těžké soustředit se na to, co v životě chceš dokázat, protože pořád přemýšlíš o tom, co si o tobě lidi pomyslí.”

Závěrem, je možné tě někdy v Česku někde potkat? Účastníš se třeba nějakých akcí typu Prague Pride, Freedomky atp.?

Když mám čas a jedu do Česka, navštěvuji rodinu. A je to hodně spontánní. Takže nejlepší je asi sledovat Instagram a když se objevím v Čechách, tak napsat. V tuhle chvíli si nejsem jistá kde přesně v létě budu, ale možné, že se na Pride objevím.